STATUT PRZEDSZKOLA
JĘZYKOWO – ARTYSTYCZNEGO
"TWÓRCZE MISIE"

Od wielu lat pracuję z dziećmi i dla dzieci. Zamiar stworzenia miejsca idealnego  dla dzieci,  w którym każdy maluch będzie się czuł bezpiecznie, gdzie będzie mógł się rozwijać w poszanowaniu jego indywidualności i wyjątkowości zrodził się dużo wcześniej. 

                        Pierwszym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego miejsca dla przedszkola. Musiało spełniać dwa istotne warunki: być w ładnym, zielonym otoczeniu i wiązać się z działalnością dziecięcą. Dom Kultury „Orle Gniazdo”, który pamiętam z czasów dzieciństwa okazał się idealny. Jest miejscem, które od wielu lat posiada bogatą i ciekawą ofertę dla najmłodszych. Oprócz prężnie działającego domu kultury, znajduje się tam jeden z najlepszych, ceniony przez rodziców żłobek. Znalazł się również wolny lokal.

            Projekt architektoniczny i przeprowadzony generalny remont doprowadziły do stworzenia miejsca ciepłego, przyjaznego dzieciom. Przedszkolaki mają do dyspozycji nowe, przestronne, kolorowe wnętrza, które spełniają najnowsze wymogi dla placówek przedszkolnych. Są tu dwie prawie pięćdziesięciometrowe sale każda, umeblowane i wyposażone według  najnowszych standardów. Bezpieczna, dostosowana do dzieci łazienka znajduje się przy salach. Kolorowa szatnia zapewnia przyjazne powitanie i swobodę ruchów podczas przebierania. Posiadamy również duże zaplecze socjalno-administracyjne w którym znajdują się kuchnia, pokój nauczycielski oraz biuro dyrekcji. Nasza  placówka spełnia najnowsze wymogi, posiadamy odbiory i pozytywne opinie Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej, Sanepidu.

             Stworzyliśmy z kadrą wychowawczą miejsce przyjazne dla dzieci oraz rodziców, w którym mamy nadzieję, że każdy będzie czuł się komfortowo jak w domu. Naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo przedszkolaków.  Dzieciom zapewniamy rozwój poprzez swobodną twórczość i naukę języka angielskiego. Stąd profil językowo-artystyczny przedszkola. Posiadamy doświadczoną,  utalentowaną, kochającą dzieci kadrę; zapewniamy niezbędne pomoce dydaktyczne aby wspierać indywidualność, wyjątkowość i talenty naszych podopiecznych.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z działami „Program” i „Kadra”, które przybliżą Państwu sposób realizacji tych zadań. 

Mogą być Państwo pewni, że oddają swoje skarby w dobre ręce.       

Zapraszam serdecznie

Ewa Miśkiewicz

Misja i wizja

     Nazwa przedszkola nie jest przypadkowa. założeniem jest rozwój poprzez szeroko rozumianą twórczość; w atmosferze poszanowania indywidualności i wyjątkowości każdego z przedszkolaków. Zdolności twórcze, pomysłowość i naturalna kreatywność dziecka swój szczyt osiągają około piątego roku życia pod postacią rozbudzonej ekspresji werbalnej, plastycznej, muzycznej i ruchowej. Przyjmuje się, że po tym okresie następuje spadek zdolności twórczych. Wszystkie dzieci posiadają potencjał twórczy, chociaż różnią się posiadanymi zdolnościami. U każdego z dzieci aktywność twórcza w wieku przedszkolnym podejmowana jest spontanicznie – potwierdzono, że 80% dzieci w tym wieku wykazuje zdolności twórcze. Wśród dorosłych ten wskaźnik to zaledwie 5% .

            Czynnikiem stymulującym rozwój predyspozycji twórczych dziecka jest zabawa, dlatego ważne jest wykorzystanie zabawy do rozwijania myślenia twórczego dzieci. Stosując różnorodne metody i techniki chcemy wykształcić w naszych podopiecznych postawę twórczą, predyspozycje do działań twórczych i twórczego rozwiązywania problemów. Wspierać i rozbudzać naturalną ciekawość, umiejętność dostrzegania różnorodności i wieloaspektowości świata, budowania niezależnych sądów, korzystania z dotychczasowej wiedzy i doświadczeń. Małe dziecko zadaje wiele pytań „co to?, dlaczego?, po co?”, bada dostępne przedmioty wszystkimi zmysłami. Bawiąc się „ożywia” przedmioty, rozdziela role, układa dialogi, wymyśla nowe postacie – jest twórcze. Dla uformowania się niepowtarzalnej ludzkiej osobowości, nieodzowne jest  stosowne wsparcie ze strony otoczenia. Bez zachęty ze strony osób istotnych na tym etapie rozwoju dziecka, umiejętność tworzenia może zanikać.

        Rozwojowi zdolności twórczych sprzyjają demokratyczne postawy rodzicielskie. Akceptacja i ciepło ze strony rodziców, zachęcają dzieci do poznawania świata, badania otoczenia, fantazjowania, swobodnej zabawy, uczestniczenia w kulturze. Nasze przedszkole jest miejscem, gdzie dziecko ma zdobyć umiejętności i wiedzę, nauczyć się myślenia i współpracy w grupie, uodpornić się na porażki, odnosić sukcesy.

       Kadra pedagogiczna będzie starała się rozpoznać indywidualne talenty i uzdolnienia dzieci. Wprowadzi je w świat kultury, wybierając  propozycje adekwatne do wieku i zainteresowań. W odpowiedni sposób będzie wspierać rozwój przedszkolaków i utwierdzać ich w przekonaniu, że każde z dzieci jest wyjątkowe i niepowtarzalne, ucząc jednocześnie tolerancji i szacunku dla odmienności.

 
 

             

Copyright © Przedszkole Twórcze Misie. Projekt: Ewa Miśkiewicz. Realizacja: perfekcyjneStrony.pl